Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Brazuka – więcej niż Mundial - Brazuca – więcej niż mundial Brazuka – więcej niż Mundial - Brazuca – więcej niż mundial Brazuka – więcej niż Mundial - Brazuca – więcej niż mundial

O AUTORZE

Artur Domosławski, reporter i publicysta „Polityki“, w latach 1991-2011 w „Gazecie Wyborczej”. Pisze przede wszystkim o krajach globalnego Południa: Ameryce Łacińskiej, Afryce, Bliskim Wschodzie. W pierwszej dekadzie transformacji ustrojowej interesował się polską polityką i kościołem katolickim, ale potem podróże do innych światów odciągnęły go od tematyki krajowej. Napisał kilka książek: „Chrystus bez karabinu” (1999) – o kontrowersjach pontyfikatu Jana Pawła II; „Świat nie na sprzedaż“ (2002) – zbiór rozmów, reportaży i esejów o ruchu alterglobalistycznym i okolicach; „Gorączka latynoamerykańska” (2004) – o Ameryce Łacińskiej w epoce zimnej wojny i pierwszych latach po; „Ameryka zbuntowana” (2007) – siedemnaście rozmów o ciemnych stronach „imperium wolności“, czyli USA; m.in. z Noamem Chomsky’m, Howardem Zinnem, Josephem Stiglitzem, Tonym Judtem.

Najgłośniejsza była biografia „Kapuściński non-fiction” (2010), która wywołała w Polsce burzę, podzieliła czytelników i recenzentów według nieprzewidywalnych kryteriów, linii i schematów.

Inaczej było zagranicą: tam książka zebrała recenzje od dobrych do entuzjastycznych. W Wielkiej Brytanii książkę chwalili i wielbiciele Kapuścińskiego (Neal Ascherson), i jego krytycy (John Ryle). Została przetłumaczona na siedem języków – angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, niderlandzki i węgierski. Pisały o niej obszernie największe gazety i magazyny, w tym „New York Times“, „Wall Street Journal“, „The Economist“, „Finnacial Times“, „Guardian“, „Independent“, „Observer“, „Dissent“, „El Pais“, „La Vanguardia“, „Le Monde“, „Frankfurter Allgemeine Zeitung“.

W 2013 roku opublikował reporterski tryptyk „Śmierć w Amazonii. Nowe eldorado i jego ofiary”, demaskujący brutalne mechanizmy działania wielkiego biznesu w Brazylii, Ekwadorze i Peru.

Nagrody:

– „Książka Lata 2002“ Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu za „Świat nie na sprzedaż“;

– Warszawska Premiera Literacka za „Gorączkę latynoamerykańską“ (za grudzień 2004);

– Nagroda im. Beaty Pawlak dla dziennikarzy przybliżających inne kultury za „Amerykę zbuntowaną“ (2008);

– nagroda Krajowego Klubu Reportażu za biografię Ryszarda Kapuścińskiego (2010);

– Grand Press – Dziennikarz Roku 2010 (również za biografię Kapuścińskiego);

Był stypendystą prestiżowego Knight Fellowships w Uniwersytecie Stanforda oraz Remarque Institute w Uniwersytecie Nowojorskim.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php