Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Brazuka – więcej niż Mundial - Brazuca – więcej niż mundial Brazuka – więcej niż Mundial - Brazuca – więcej niż mundial Brazuka – więcej niż Mundial - Brazuca – więcej niż mundial

9.07.2014
środa

Wielki Filipie, idź do piekła!

9 lipca 2014, środa,

Poranna prasa w Brazylii była dzisiaj okrutna. W imieniu narodu wykonała publiczną chłostę na piłkarzach i ich trenerze.

W „O Globo” zatytułowało główny artykuł trzeba słowami:

WSTYD

OBRAZA

UPOKORZENIE

W nadtytule – zniemczony neologizm: Mineiratzen. Po portugalsku: mineiraco, słowo, które będzie od teraz upamiętniało sromotną klęskę Brazylii 8 lipca 2014 r. na stadionie Mineirao w Belo Horizonte.globo1 W środku gazety w codziennym dodatku mundialowym takie tytuły i wyliczenia:

„I reprezentacja dokonała dzieła historycznego”.

Najgorsza klęska od stulecia.

Najboleśniejsza wpadka gospodarzy na Mundialu (w znaczeniu: w historii mundiali).

Największa goleada w półfinałach.

Najbardziej przytłaczająca porażka mistrzów.

Piłkarze z 1950 r. [którym przytrafiło się maracanazo z Urugwajem] są odkupieni…globo2Najmocniej biczuje bardzo popularny tabloid „O Dia”.

„Idź do piekła, Wielki Filipie!”. Poniżej miażdżący tekst o Scolarim: że zarabia milion reali miesięcznie (ok. półtora miliona złotych), że jest największym w Brazylii aktorem w reklamach, że źle trenował i ustawił drużynę, że jest odpowiedzialny za największe upokorzenie reprezentacji w ponad stuletniej jej historii. Gazeta przypomina, jak w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej Scolari wysyłał do piekła tych wszystkich, którym nie podobały się jego metody pracy z piłkarzami. Teraz to dziennikarze tej gazety wysyłają Scolariego do piekła.O Dia3Gazeta „Expresso” daje na okładce litanię emocji i uczuć: żal, zniechęcenie, smutek, wściekłość, ból, rozczarowanie, wstyd.express5Dwie gazety – „Hora” i „Lance!” – postanowiły dać puste okładki z kilkoma tylko słowami. „Hora” gra hasłem protestujących przeciwko mundialowi: „Nao vai ter Copa!”, co znaczyło „Nie będzie mundialu!”. Gazeta daje na czarnym tle tytuł „Nao vai ter Capa”, to znaczy: „Nie będzie okładki”. Gazeta zapowiada: „Wracamy jutro”. Dopisek z gwiazdką: „W chwili, kiedy to czytasz… Niemcy strzelają kolejnego gola”.

„Lance!” – na białym tle – daje podobną litanię co „Expresso”: Oburzenie, Rewolta, Ból, Frustracja, Irytacja, Wstyd, Zal, Rozczarowanie.nao vai ter capa4branco2Mało się pisze o dzisiejszym półfinale Argentyna – Holandia. Argentyńczycy świętowali klęskę sąsiadów i odwiecznych rywali. Maradona powiedział, że brazylijski zespół nie podobał mu się od początku mundialu. „Środek boiska był jak dziurawy worek – przelatywało przezeń wszystko”.

Po 30 minutach meczu Brazylia – Niemcy, przy stanie 5-0, spadło nagle zużycie energii. Brazylijczycy wyłączyli telewizory. Trudno o bardziej dewastującą recenzję narodowej reprezentacji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Dodaj komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

*

 
css.php